„Otwórzmy drzwi do lasu” – „Zielona klasa w dechę!”

Niedzielne popołudnie 22 października w naszej szkole było gwarne, tłoczne, za sprawą gości nieco oficjalne, ale i artystyczno-humorystyczne. Wszystko za sprawą środków Funduszu Leśnego, którego dysponentem jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Piknik rodzinny „Otwórzmy drzwi do lasu” połączony z otwarciem wiaty edukacyjnej i ścieżki sensorycznej przyciągnął olbrzymie rzesze ludzi wielkiego serca. Na zaproszenie odpowiedzieli mieszkańcy Zagórzan, liczni przyjaciele i sympatycy, ci całkiem mali, ci trochę starsi, wszyscy młodzi duchem. Kapryśna aura nie przeszkodziła w przecięciu wstęgi z jesiennych liści i wypuszczeniu balonów. Otwarcie wiaty edukacyjnej stało się faktem.

Podsumowanie projektu „Zielona klasa w dechę!” miało bogatą oprawę. Na scenie popisywali się uczniowie, tańczyli, śpiewali, koncertowali na różnych instrumentach, recytowali, inscenizowali . Przedszkolaki zaprezentowały najnowsze trendy mody ekologicznej. Furorę zrobiły Kobiety Aktywne ze swoją wersją sceniczną znanej bajki. W przerwach oblegane były stoiska z ciastem, małą garmażerią. Wielką popularność zyskali pracownicy Nadleśnictwa, demonstrując fantastyczne leśne bogactwa. Zalety drewna jako tworzywa można było podziwiać na stoisku wyrobów stolarskich, zaś największym zainteresowaniem cieszyły się różne gatunki miodów i wytworów pszczelarskich. Losy loterii fantowej rozeszły się jak ciepłe bułeczki, każdemu dopisało szczęście, każdy odchodził z wielkim uśmiechem. Dzieci skorzystały z bogatej oferty, licznie garnęły się do malowania twarzy, ale i malowania na drewnie bądź kartonach. Ochoczo podskakiwały na dmuchawcach. Strażacy demonstrowali różnorodne zakresy swojej działalności. Można było odbyć przejażdżkę zabytkowymi autami, przyglądać się akcji rozcinania rozbitych pojazdów. Zainteresowani sięgnęli po nadzwyczajny numer „Prześwietlacza”. Podziwiali pokonkursową wystawę „Zabawka z lasu”.

Zrobiliśmy to razem! Dobra zabawa, zaangażowanie wielu ludzi z wielkim sercem przełożyły się na wspólny sukces. Projekt „Zielona klasa w dechę!” został zrealizowany. Szkoła poszerzyła swoją ofertę. Dzięki funduszom Lasów Państwowych możemy prowadzić zielone lekcje nie tylko z przyrody. Niech wiata w otoczeniu drzew i fenomenalnych plansz edukacyjnych służy długie lata kolejnym pokoleniom.

Małgorzata Stępień

Artykuł na stronie internetowej gorlice.nasze miasto.pl: https://gorlice.naszemiasto.pl/szukacie-klasy-w-deche-znajdziecie-ja-w-podstawowce-w/ar/c1-9496037

Artykuł na portalu Gorlice.tv: https://www.gorlice.tv/artykul/4218